محتوای وایرال یا ویروسی

محتوای وایرال یا ویروسی

محتوای وایرال یا ویروسی

محتوای وایرال یا ویروسی می‌تواند یک ایمیل، پست وبلاگی، پست در شبکه های اجتماعی، فایل صوتی یا هر شکل دیگری از انواع محتوا باشد که به سرعت، در میان جامعه‌ی مخاطبان پخش می‌شود و با انتشار دست دوم و دست چندم توسط دیگران، به دست افرادی می‌رسد که فرستنده آن‌ها را نمی‌شناسد و به صورت مستقیم به آن‌ها دسترسی ندارد. همان‌طور که ویروس‌ها با سرعت در بدن و سیستم‌های کامپیوتری شیوع پیدا می‌کنند، محتوای ویروسی هم در دنیای مجازی امروز سریعا نشر پیدا می کند. افراد این محتواها را اشتراک‌ گذاری می‌ کنند، آن را به هم دیگر نشان می‌دهند و درباره آن صحبت می‌کنند. محتوای وایرال اما بر خلاف ویروس‌های بیماری‌ زا می‌تواند تاثیری مثبت داشته باشد. حداقل برای شما که می‌توانید از طریق آن سیاست های بازاریابی خود را بهینه‌ کنید.

محتوای وایرال یا ویروسی2

نحوه تولید محتوای وایرال یا ویروسی

بیشتر راهبران دنیای بازاریابی دیجیتال به دنبال کنترل بیشتر بر استراتژی‌های خود هستند. شما باید بتوانید بر نحوه تعامل مخاطب با محتوای خود تمرکز کنید و به این تعامل در راستای اهداف تجاری خود جهت بدهید. استفاده از محتوای ویروسی یکی از جذاب‌ ترین گزینه‌ها در همین راستا است. باید به سراغ آن محتوای ویروسی بروید که مورد پسند مخاطبان شماست. شما از این زاه می‌ توانید احتمال موفقیت کمپین خود را افزایش دهید.

اهمیت تولید محتوای ویروسی چیست؟

باید در بازاریابی به نحو فزاینده‌ای در راستای جلب توجه و منابع مخاطبان تلاش کنید. شرکت‌ها باید راه‌های متمایزی برای ارتقای خود پیدا کنند. فراموش نکنید که کاربران در طول روز تحت تاثیر اطلاعات بی‌شماری قرار می‌گیرند بنابراین لازم است پیام خود را دقیق و تاثیرگذار به مخاطب منتقل کنید. تولید محتوای ویروسی گزینه‌ معتبری برای ارتقای شرکت شما و آگاهی از برند آن است. اگر بر روی وبسایت، صفحه یا کانال شما یک محتوای ویروسی لود شود، آگاه بودن از برند و ترافیک وبسایت شما زیاد خواهد شد. و از آن‌ جایی که بیشتر مخاطب هایی که از این طریق پیدا می‌کنید محصول اشتراک‌ های اجتماعی هستند، محتوای ویروسی در مقایسه با تبلیغات ارزان‌تر است.

تحقیقات هم‌چنین نشان می‌دهد که مصرف‌کنندگان علاقه‌ چندانی به تبلیغات مستقیم و تهاجمی ندارند، بنابراین می‌توانید بیشتر روی محتوای ویروسی سرمایه‌گذاری کنید. خبر خوب برای شما آن است که سرمایه‌گذاری روی محتوای ویروسی چندان هم پر خرج نیست. اما هرگز این نکته را فراموش نکنید که تولید محتوای ویروسی کار بسیار دشواری است. مطالعات بازاریابی محتوا نشان می‌دهد میزان اشتراک‌ گذاری بیشتر محتواها تقریبا صفر درصد است. تنها درصد بسیار کمی از محتوا هستند که مسلط و تبدیل به محتوای ویروسی می‌ شوند. در ادامه این مطلب شما با انواع محتوای وایرال یا ویروسی، ویژگی های این محتواها و روش‌ های تولید آن آشنا خواهید شد.

محتوای وایرال یا ویروسی چیست؟

انواع محتوای وایرال یا ویروسی را بشناسید

در این بخش به تعدادی از مهم‌ترین انواع محتوای ویروسی که تحقیقات بر مهم بودن آن‌ها تاکید کرده‌اند می پردازیم:

پست‌ های لیست-محور:

 پست‌های لیست-محور نکات برجسته محتوای شما را بلافاصله به مخاطب نشان می‌دهند. بنابراین احتمال دنبال کردن آن‌ها بیشتر است. خواننده بلا فاصله ایده اصلی پست را پیدا می‌کند و لازم نیست کل پست را مرور کند. این دسته از محتواها به این دلیل برای خواننده بسیار ارزشمند هستند که او می‌تواند به سرعت اطلاعات مورد نیاز خود را از آن‌ها دریافت کند. این دسته از محتواها می‌توانند به محتوای ویروسی تبدیل شوند. برای نمونه این تیتر را مشاهده کنید: «۲۰ استراتژی برای بهبود کسب‌و‌کار شما در فضای مجازی»

محتوای تعریف‌ کننده عمل:

آن دسته از محتواها که دستور‌العمل‌های واضحی را به خوانندگان ارائه می‌دهند هم می‌توانند تبدیل به محتوای ویروسی شوند. این دستور العمل‌ها می‌توانند به هر چیزی مرتبط باشند. آن‌ها می‌توانند در مورد یک تمرین، مراقبت‌های بهداشتی یا راهنمایی برای زندگی روزمره باشند. مثال: «چگونه در سه روز پانزده کیلو وزن کم کنیم!»

محتواهای نمایانگر بهترین‌ ها و محبوب‌ ترین‌ ها:

آن گزوه از محتواها که خواننده را در مورد بهترین منابع مربوط با نیازهای او راهنمایی می‌کنند با سرعت زیاد محبوب می‌شوند. در این طور مطلب ها به شرح مفصل و خصوصیات بهترین منبع ها اشاره می‌شود. خواننده می‌تواند با استفاده از این محتوای ویروسی یک ایده روشن داشته باشد و به راحتی تصمیم بگیرد. مثال: ده مکان شگفت‌انگیز در دنیا برای سفر تعطیلات.

محتوای تحقیقی:

اگر تحقیق انجام‌ داده‌اید و به نتایجی رسیده‌اید، محتوای آن می‌تواند در اینترنت وایرال شود. از آن‌جایی که این محتوا می‌تواند برای تحقیقات و سوال های بقیه هم مفید واقع شود شانس بیشتری برای تبدیل شدن به محتوای ویروسی دارد. مثال: تاثیر جنس لباسی که می پوشید در کم شدن وزن شما!

محتواهای بحث‌ برانگیز:

 خوانندگان معمولا علاقه دارند که آخرین به‌ روز‌ رسانی‌ها را در مورد داغ‌ ترین اخبار و جنجال‌ها بیابند. اگر به سادگی همان اخبار جنجالی را به شیوه‌ ای منحصر به فرد دوباره بنویسید، محتوا در کم ترین زمان ممکن تبدیل به محتوای ویروسی می‌شود. شما می‌توانید با لحنی طعنه‌ آمیز این کار را انجام دهید. استدلال کنید یا به جوانب پشت پرده‌ ماحرا اشاره کنید. مثال: سیاست‌ های شهرداری منجر به نا امنی بیشتر برای شهروندان بی‌خانمان می‌شود!

روش­های وایرال کردن محتوا

در ادامه جدولی از چند ترفند جهت ویروسی کردن یک محتوای متنی می‌پردازیم.

روش وایرال کردن محتوا

توضیحات

تولید محتوای ویروسی ارزشمند

محتوایی تولید کنید که ارزش شته باشد و بتواند مشکلی را حل کند. بشر امروزه با ارتباط بیشتر با دنیا، گویی در مشکلات جهان غوطه می‌خورد و هیچ‌کس نمی‌تواند خود را از جامعه‌ای که هر روز با سیلی از مشکلات روبه‌رو است، جدا کند. یکی از روش‌های وایرال کردن محتوا این است که بتواند مرهمی بر پیکر زخم‌خورده‌ی هزاران دردمند باشد.

 زیبایی یکی از روش‌های وایرال کردن محتوا

اگر زیبایی را نمی‌شناسید بهتر است در عرصه‌ی تولید محتوای ویروسی وارد نشوید. البته منظور زیبایی ناب است نه آن زیبایی جعلی‌ای که با نرم‌ افزارهایی چون فتوشاپ به وجود می‌آید. زیبایی یک متن در صداقت کلام، درک مخاطب و محبت به او خلاصه می‌شود. این زیبایی‌ها باید به هنگام خواندن هر سطر از محتوا، در تک‌تک سلول‌های بدن مخاطب جاری شود.

تولید محتوای عجیب، غریب و شاد

استفاده از مطالب شگفتی‌ آور و موضوعات عجیب‌وغریب، شاد و مطالب سرگرم­‌کننده هم یکی از روش‌های وایرال کردن محتوا است. باید خاطرنشان کرد که محتواهای صرفاً غمگین یا همراه با خشم از محبوبیت کمتری برخوردار هستند و بررسی‌ها نشان می‌دهند که محتواهای این گروه شانس کمتری برای ویروسی شدن دارند.

مراحل تولید محتوای ویروسی

هیچ ضمانتی برای ویروسی‌ شدن محتوای شما وجود ندارد؛ با این حال در این بخش، به بررسی مواردی که برای تولید محتوای ویروسی باید مورد توجه قرار گیرند، می‌پردازیم.

محتوای وایرال یا ویروسی چیست

۱. با تحقیق شروع کنید

اگر برای تولید محتوای ویروسی برنامه مدون نداشته باشید، احتمال موفقیت بسیار کم خواهد شد. برای بازدید از محتوا، یک رقم تعیین کنید؛ مثلا ۱۰۰۰ لایک در اینستاگرام یا ۱۰۰۰ بازدید از ویدیو یوتیوب؛ سپس طبع و سلیقه مخاطب را دریابید؛ سوال‌هایی از جمله «چه نوع محتوایی را دوست دارند؟» و «در کدام پلتفرم‌ها فعالیت می‌کنند؟» در این مرحله کمک‌ کننده هستند. در نهایت، محتوای ویروسی رقبا و نقاط ضعف و قدرت آن‌ها را بررسی کنید تا یک مسیر مشخص برای خودتان رسم نمایید. تمرکز خود را بر ارائه محتوای بهتر از محتوای رقیبان بگذارید.

۲. متفاوت باشید

یک چیز در میان تمام محتواهای ویروسی مشترک است؛ تفاوت! تفاوت در پیامی که محتوای ویروسی منتقل می‌کند، عامل موفقیت آن می‌شود. از یک رویکرد منحصر به‌ فرد برای تقویت روابط با مخاطب استفاده کنید و از متفاوت‌ بودن نترسید.

۳. کاربران را قلاب کنید

قلاب باعث تعامل کاربر و به‌اشتراک‌ گذاری محتوا می‌شود. قلاب همان USP یا مزیت برتر شما است. یک قلاب باید:

  • پیام روشنی را منتقل کند.
  • برای مخاطب مورد نظر جذاب باشد.
  • او را تشویق به تعامل بیشتر کند.

مهم‌ترین قلاب هر محتوا، بستگی به پلتفرم انتشار آن دارد؛ برای مثال، برای هر ویدیو باید یک مقدمه در کپشن و کاور عالی در نظر گرفته شود؛ تیتر مناسب برای محتوای متنی بهترین قلاب است. برای نوشتن تیتر یا متن کاور، از کلماتی همچون «بهترین»، «فوری» و «محدود» استفاده کنید و احساسات مخاطب را قلقلک دهید.

۴. عناوین ویروسی بنویسید

عنوان محتوا نقش کلیدی در وایرال شدن و نحوه عملکرد آن در نتایج جستجو دارد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهند عناوینی که شامل اعداد هستند، ۳۶% بیشتر از سایر عناوین کلیک دریافت می‌کنند؛ همچنین عناوین ویروسی کاربران بیشتری را به اشتراک‌ گذاری محتوایتان تشویق می‌کند. تیترهای جذاب حتی کاربرانی را که به موضوع محتوایتان علاقه ندارند هم درگیر می‌کند و به وایرال شدن آن کمک بسیاری می‌کند.

۵. همیشه به تصاویر نیاز دارید

کدام‌یک را ترجیح می‌دهید و آن را با سایر افراد به‌اشتراک می‌گذارید؟ متن طولانی یا یک تصویر چشم‌گیر؟ اگر به فکر وایرال‌ شدن محتوای خود هستید، باید از تصاویر استفاده کنید. محتوای تصویری یکی از بهترین و سرگرم‌ کننده‌ ترین محتواها برای انتقال مطلب است. برای وایرال‌ شدن، خلاقیت را با محتوا ادغام کرده و بهترین را خلق کنید.

۶. با استراتژی برنامه بریزید

براساس هدف خود، برنامه بریزید؛ شاید این هدف ۲۰۰۰ بازدید از ویدیو باشد؛ یا شاید تبلیغ یک محصول کم فروش؛ گاهی نیز هدف محتوای وایرال، افزایش آگاهی از برند است. به هدف خود بازگردید و استراتژی را از آنجا بسازید؛ سپس به این سوال پاسخ دهید: مخاطبان من در چه پلتفرمی هستند؟ با پاسخ به این پرسش، نوبت به تعیین بودجه می‌رسد؛ اگر بودجه کافی دارید، از تبلیغات آنلاین مانند اینفلوئنسر مارکتینگ بهره ببرید؛ اما اگر بودجه کمی در دستتان است، به‌ سراغ جذب ترافیک و مخاطب بروید. اگر عرصه رقابت تنگاتنگ بوده و بودجه کافی در دست دارید، از کمپین‌های تبلیغاتی استفاده کنید.

۷. موفقیت خود را بسنجید

تمام مراحل ذکر‌شده را طی کردید؛ حال چگونه رسیدن به هدف را می‌سنجید؟ از بهترین ابزارهای مارکتینگ که در این زمینه فعالیت دارند، می‌توان به Google Analytics، ابزارهای تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی محتوا اشاره کرد. ابزارهای بسیاری هستند که انتخاب هر یک، بستگی به پلتفرم فعالیت و ترجیح شما دارد. چه معیارهایی را باید اندازه گیری کنید؟ پاسخ به این سوال کاملا به کمپین شما بستگی دارد؛ اما ۳ معیار مهم و اصلی، تعداد دفعات به‌اشتراک‌ گذاری، پلتفرم میزبان و میزان ایمپرشن هستند.

۸. دوباره امتحان کنید

به یاد داشته باشید که اجرای یک کمپین یا طراحی محتوای ویروسی کافی نیست؛ شما برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار خود، باید چندین بار مراحل طراحی و تولید محتوای وایرال را طی کنید. این نکته را نباید فراموش کنید که این نوع محتوا، باعث افزایش ترافیک سایت، جذب مخاطب و در نهایت، افزایش آگاهی از برند و فروش می‌شود. با ارزیابی محتوا و کمپین‌های موفق قبلی شروع کنید؛ از داده‌های هر یک، جهت ارائه بهتر محتوای بعدی استفاده نمایید؛ سپس، به داستان برند خود فکر کنید؛ چگونه با محتوای جدید، می‌توانید پیام برند را بهبود بخشید؟ ثبات در عمل‌، بیشترین تاثیر را روی مخاطب می‌گذارد؛ چرا که منجر به اطمینان خاطر او می‌شود. بنابراین در هر کمپین و محتوای ویروسی، بر نقاط قوت برندتان تمرکز نمایید و ارزش‌ های اصلی را برجسته کنید.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *